وضو، نماز و غسل پس از عمل

چيزی كه با آن زخم یا شكستگی را می‎بندند و دوايی كه روی زخم و مانند آن می گذارند "جبيره" ناميده می شود. در صورتی كه آب برای زخم ضرر دارد، يا آن كه رساندن آب به روی زخم ممكن نيست، بايد اطراف زخم را بشويد و اگر جبيره پاك است، روی آن مسح كند و اگر جبيره نجس است يا نمی‎شود روي آن را دست تر كشيد

احتياطاً پارچه پاكی را بطوری كه جزء جبيره حساب شود روی آن قرار دهد و دست تر روی آن بكشد و اگر تمام محل تيمم يا بعض آن بی‎مانع باشد تيمم هم بنمايد. (۱)

اگر در جای وضو يا غسل چيزی چسبيده است كه برداشتن آن ممكن نيست، بايد به دستور جبيره عمل كند، و بنابر احتياط واجب اگر تمام يا بعض محل تيمم بی مانع باشد تيمم هم بنمايد. (۱)

كسی كه نمی‎داند وظيفه‎اش تيمم است يا وضوی جبيره‎ای بنابر احتياط واجب بايد هر دو را به جا آورد. (۱)

غسل جبيره‎ای مثل وضوی جبيره‎ای است (که باید روی جبیره را مسح کند و جاهای بدون جبیره را بشوید)، و احوط آن است كه ترتيبی به جا آورد (اگر ارتماسی انجام دهد باطل است). (۱)

اگر بیمار نمی تواند ایستاده نماز بخواند، بصورت نشسته بخواند. درحالت نشسته، اگر قادر به خم شدن نباشد، برای به جا آوردن رکوع و سجود، هر اندازه که می تواند خم شود و مُهر را با دست به پیشانی بگذارد. (۲)

در صورتی که انسان عذر داشته باشد و قادر نباشد که سجده را به صورت معمولی و با شرایط انجام دهد، اشکال ندارد که به صورت نشسته و پشت میز سجده کند اما باید تا جایی که می تواند شرایط سجده را مراعات کند، یعنی اگر قادر باشد انگشت بزرگ پا را هنگام سجده روی زمین بگذارد و دست ها را هم موازی محل سجده قرار دهد. (۲)

(۱) بر اساس توضیح المسائل امام خمینی (ره)    

(۲) بر اساس سوال تلفنی از دفتر آیت الله خامنه ای

تماس با دکتر ابیانه

تهران، میدان توحید، خیابان پرچم، جنب کانون توحید، ساختمان دکتر ابیانه، طبقه پنجم غربی

 20 90 91 66 021

 59 72 90 66 021

 0 62 62 62 0912

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

گالری

 

Top