پولیپ بینی چیست؟

همانطور که روی بینی با پوست پوشیده شده است، داخل بینی نیز توسط یک لایه از پوست بسیار نازک، پرخون و شکننده مفروش شده که اصطلاحا مخاط نامیده میشود. این مخاط، درون حفره بینی و سینوسها را پوشانده و وظیفه اش کمک به مرطوب کردن هوای تنفسی است.

در برخی از افرادی که مبتلا به آلرژی شدید، سینوزیت مزمن، آسم و یا برخی بیماریهای دیگر هستند این مخاط متورم و محتقن شده و تشکیل کیسه هایی شبیه به انگور میدهد. این کیسه ها باعث انسداد بینی گردیده و پولیپ نامیده میشوند. سایر علائم پولیپ بینی عبارتند از آبریزش بینی، ترشحات پشت حلق، کاهش حس بویایی، تنفس از راه دهان، احساس فشار در پیشانی یا صورت، خارش بینی و چشم، و خرناس. تشخیص پولیپ بینی با معاینه بالینی و سی تی اسکن بوده و درمان آن میتواند دارویی یا با استفاده از جراحی آندوسکوپی باشد.

گاها در زبان محاوره ای به بیماری انحراف تیغه بینی هم پولیپ گفته میشود در حالیکه انحراف تیغه بینی ماهیت استخوانی و غضروفی داشته و اطلاق اصطلاح پولیپ به آن کاملا اشتباه است. هرچند هر دو بیماری باعث بروز انسداد بینی گردیده و علائم بعضا مشابهی را ایجاد می نمایند، ولی درمان این دو کاملا متفاوت بوده و اساسا بیماری های متفاوتی میباشند. تشخیص انحراف تیغه بینی با معاینه بالینی و سی تی اسکن بوده و درمان آن فقط جراحی است.

تماس با دکتر ابیانه

تهران، میدان توحید، خیابان پرچم، جنب کانون توحید، ساختمان دکتر ابیانه، طبقه پنجم غربی

 20 90 91 66 021

 59 72 90 66 021

 0 62 62 62 0912

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

گالری

 

Top