تزریق بوتاکس

بوتاكس چیست ؟

استفاده از بوتاكس (یا همان بوتولینوم تاکسین)، در سال 1978 برای درمان گرفتگی های غیر طبیعی عضلات صورت، و پس از آن برای درمان لوچی چشم كودكان و پرش پلك (بلفارواسپاسم) آغاز شد. بوتاکس از سال 1992 برای مقاصد زیبایی بكار گرفته شد و امروزه یكی از بهترین و موثرترین درمانها در زمینه زیبایی پوست به حساب می آید. علاوه بر این، می توان از بوتاکس به عنوان یک درمان كمكی در همراهی با اعمالی مانند جراحی پلك (بلفاروپلاستی)، جراحی كشیدن پوست صورت (فیس لیفت)، و تزریق ژل یا چربی استفاده نمود.

بوتاكس را در چه نقاطی از صورت می توان تزریق كرد؟

تزریق بوتاکس به منظور بهبود خطوط اخم بین دو ابرو، خطوط افقی پیشانی، خطوط پنجه كلاغی کنار چشم و خطوط ریز دور لب انجام میشود. این تزریق همچنین جهت بالا بردن و شكل دادن ابرو ها،  بالا بردن گوشه های لب، بالا بردن نوك بینی، كم كردن عمق چاله چانه و ‌متعادل کردن غیر قرینگی های صورت مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا بوتاكس فقط كاربرد زیبایی دارد؟

خیر. بوتاکس در درمان تعداد زیادی از بیماریها نظیر برخی اختلالات تارهای صوتی، انواعی از اختلالات بلع، تعریق بیش از حد كف دست و پا، بعضی بیماریهای پوستی، سردردهای میگرنی و تنشی، اسپاسم عضلات گردن، بلفاراسپاسم، شقاق مقعد و ...  نیز کاربرد دارد.

برای كدام چروك ها بوتاكس، و برای كدام چروکها ژل؟

اگر چین و چروك صورت را به سه دسته ظریف، ‌متوسط و عمیق رده بندی كنیم، ‌باید گفت كه تزریق  بوتاکس در مورد چین های ظریفی که داینامیك هستند (ارتباط مستقیم با حركات عضلات صورت دارند، ‌به عنوان مثال چین های افقی پیشانی، ‌خط اخم بین دو ابرو، چین های کنار چشم، چروکهای روی كناره های بینی و نیز چین های ظریف روی لب فوقانی) کاربرد دارد. تزریق ژل جهت درمان چین و چروكهای عمیق و ‌متوسط، و همچنین برای اصلاح چین های استاتیک (چین هایی كه ارتباطی به حركات عضلات صورت ندارد مثل خط خنده) مناسب است. لازم به ذکر است که برای چین های عمیق و برای برخی گودی های صورت می توان از تزریق چربی نیز استفاده نمود.

آیا تمامی خطهای اخم با بوتاكس از بین می روند؟

خیر. در بعضی از افراد چین ها عمیق شده اند و در برخی دیگر چینهای داینامیك به مرور زمان به حالت استاتیك درآمده اند. در چنین مواردی علاوه بر بوتاكس نیاز به استفاده از روش های درمانی دیگر نظیر تزریق ژل وجود دارد.

چه عواملی باعث تشدید چین و چروك صورت می شود؟

از جمله عواملی كه منجر به تشدید چین و چروك صورت می شود میتوان به ‌نور آفتاب و سیگار اشاره کرد. جهت پیشگیری از افزایش تعداد و عمق چین و چروكهای صورت، استفاده از كرم های ضد آفتاب (بخصوص بین ساعات 9صبح تا 4 بعد از ظهر)، مصرف مرتب میوه و سبزیجات، ترک سیگار، و ‌استفاده ازعینك آفتابی در روز جهت جلو گیری از جمع كردن چشم ها را توصیه مینماییم.

در چه افرادی استفاده از بوتاكس ممنوع است؟

1.    خانم های حامله یا شیرده

2.    بیماران مبتلا به هر گونه اختلال عصبی یا عضلانی

3.    بیمارانی كه درحال مصرف آنتی بیوتیكهای آمینوگلیكوزیدی (نظیر جنتامایسین) می باشند

4.    بیماران با سابقه حساسیت به بوتاکس، آلبومین، پنی سیلین و ...

5.    مبتلایان به اختلالات ایمنی

6.    مبتلایان به دیابت کنترل نشده

7.    وجود عفونت فعال در پوست محل تزریق

نحوه تزریق چگونه است؟

تزریق بوتاکس در شرایط استریل، بطور سرپایی و در مطب انجام میشود. قبل از انجام تزریق، صورت شما با استفاده از پمادهای بیحس کننده بیحس میگردد. سپس بوتاکس با استفاده از سرنگی بسیار ریز در نواحی مورد نظر تزریق می شود. از آنجا که صورت شما بیحس شده و اندازه سوزن بسیار باریک است شما درد چندانی احساس نخواهید کرد. اثرات بوتاکس حدود سه روز پس از تزریق آغاز شده، تقریبا دو هفته پس از تزریق به حداکثر میرسد و تا حدود سه ماه باقی می ماند. تزریق بوتاکس نیازی به بستری، بخیه و چسب ندارد.به منظور برقرار و مداوم ماندن اثرات بوتاکس، تکرار تزریق آن هر سه ماه یکبار تا یک سال، و سپس بصورت سالیانه توصیه میشود.

چه مراقبتهایی پس از تزریق بوتاکس لازم است؟

1.    بیمار باید تا 4 ساعت از دراز کشیدن و خوابیدن اجتناب نماید

2.    بیمار باید تا 4 ساعت بطور متناوب اخم کند و ابروهای خود را بالا ببرد

3.    موارد زیر تا 24 ساعت ممنوع است:

•    خوابیدن به پهلو یا شکم

•    ماساژ یا هرگونه فشار بر صورت

•    آرایش صورت

•    بخور داغ

•    حمام داغ

•    استخر، سونا و جکوزی

آیا بوتاکس عوارضی هم دارد؟

علایم خفیف سردرد و سرما خوردگی، افتادگی پلک، و عدم تقارن صورت عوارض گاه بگاه ولی زودگذر این تزریق است.

تماس با دکتر ابیانه

تهران، میدان توحید، خیابان پرچم، جنب کانون توحید، ساختمان دکتر ابیانه، طبقه پنجم غربی

 20 90 91 66 021

 59 72 90 66 021

 0 62 62 62 0912

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

گالری

 

Top